כניסה
אין לך חשבון עדיין? צור חשבון
 
בית

גומיות - מדריך

 

כל מה שצריך לדעת על גומיות טניס שולחן

סיבוב

יכולתה של גומית טניס שולחן לסובב את הכדור תלויה בגומי שלה:

- ההרכב שלו.
- המשטח שלו.
- הצורה , האורך, והדחיסות של הקוצים.
קנות המידה האחרונים חשובים, עם זאת האיכות של הגומי והרכבו הם אלה שגורמים לסיבוב הכדור. רצוי שהגומי יהיה בעל חיכוך טוב עם הכדור ע"מ לתת את מקסימום הסיבוב. החיכוך הזה מספיק לסיבובים אחוריים (כדורים חתוכים) אך אינו מספיק לסיבובים קדמיים (ספינים) חזקים. בנוסף לחיכוך טוב, חשוב מאוד שלגומי יהיה גמישות גבוהה, מה שנקרא המהירות. 

גמישות – מהירות

הגמישות תלויה בגומי אבל גם בספוג של הגומייה. כדי שאפקט הזניקה יופעל במקסימום, הגומי לא אמור להיות קשיח מדי. אם הכדור מכה בגומי קשיח הקפיצה שלו תלוייה בגמישות הגומי והספוג לא משתתף בפעולה במקרה הזה. אבל אם הכדור פוגע בגומי רך הוא נזנק על ידי גמישות הגומי והספוג! כלומר, גומי רך בדרך כלל יותר מהיר (אם הוא משולב עם ספוג באיכות טובה מספיק קשיח). בנוסף לכך, שטח פגיעת הכדור עם גומי רך יותר גדול והכדור יקבל יותר סיבוב. ע"מ ליצור גומיות רכות וגמישות היצרנים משתמשים בשילובים של גומי טבעי וגומי סנטטי. הספוג נהיה עם השנים גורם מאד חשוב מהגומייה, בניגוד למה שהיה לפני 20 שנה. 

ספוג קשיח או רך

בדרך כלל ספוג קשיח נותן יותר מהירות מספוג רך.אבל זה לא אומר שכמה שהספוג קשיח יותר הוא יותר מהיר. ספוג קשיח מדי מאבד את הגמישות שלו ונהיה... איטי!! את הקשיחות של הספוג מחשבים במעלות. מעלות הקשיחות של הגומיות נעות בין 25 מעלות (ספוג רך) ל- 50 מעלות (ספוג קשיח). ספוג רך מתאים לסגנון משחק עם סיבובים ושליטה. המשתמשים בדבק מהיר מעדיפים את הספוגים הרכים כי אפקט הדבק יותר משמעותי. ספוג קשיח יותר, מתאים לסגנון משחק יותר אגרסיבי עם מכות חזקות וספינים עם עוצמה. הספוגים הבינוניים מתאימים לשחקנים שמשלבים את כל מכות הטניס שולחן. איך מחשבים את הקשיחות של הספוג? הספוגים של הגומיות עשויים מהמון תאים. הכי חשוב הוא הגודל של התאים. אם הם קטנים, הספוג קשיח. אם הם גדולים יותר הספוג רך יותר. כאשר הם גדולים הספוג מכיל פחות גומי והוא יותר קל. 

שליטה

שליטה בכדור הינה היכולת למקם את הכדור בדיוק למשטח השולחן אשר אתה רוצה. זאת אומרת שגומייה עם שליטה גבוהה תיתן לך את האפשרות לשלוח את הכדור בקלות רבה יותר (לאן שאתה רוצה) מאשר גומייה עם פחות שליטה. השליטה קשורה למהירות הגומייה. אפשר לציין את הדבר הבא: כמה שהגומייה מהירה יותר היא יותר קשה לשליטה. על ידי הטכנולוגיות החדשות הנקראות : "איכסון אנרגיה" היצרנים מצליחים לשפר את השליטה של הגומיות ובאותו הזמן את הגמישות שלהן (זאת אומרת המהירות). 

סוגי הגומיות

גומיות חלקות

גומיות בהן הקוצים מופיעים מבפנים (משטח הגומי חלק). סוג הגומיות אלה מאפשר את כל מכות הטניס שולחן, מההגנה החתוכה עד הספין עם עוצמה. אך גם הסיבובים, המכות החזקות והבלוקים. התכונות השונות אשר צריך לשים לב אליהן :
- החיכוך של המשטח וגמישות הגומי.
- עובי וגמישות הספוג
הספוג הוא זה שנותן את המהירות לגומייה ומאפשר לתת סיבובים שונים.

ניתן לסדר את הגומיות החלקות בארבע קטגוריות : 

גומיות חלקות OFFENSIVE

הגומיות החלקות offensive מכלילות את הקטגוריות : "+OFF ",“OFF" ו- "-“.
הגומיות האלה גמישות מאוד(מהירות) וצריך שיהיה לשחקן רגש טוב ושליטה בכדור מספיקה ע"מ לשלוט בגומיות האלה. כמעט כל השחקנים הטובים בעולם משתמשים בגומיות האלה. אבל השחקנים האלה מתאמנים הרבה ויש להם טכניקה מושלמת. אם אתה לא מתאמן הרבה או שאתה מרגיש שהטכניקה שלך עדיין לא מלאה ייתכן ויקרה ההפך והגומיות המהירות האלה יגרמו לשחקן טעויות רבות במשחק. 

גומיות חלקות + ALLEROUND

גומי מעט פחות גמיש עם ספוג יותר רך, התוצאה? גומיות קצת פחות מהירות אבל נותנות שליטה טובה יותר לשחקן כי הנגיעה של הכדור במחבט יותר ארוכה. משטח הגומיות האלה בדרך כלל יותר מסובב מאשר הגומיות בקטגוריית offensive. הגומיות האלה מתאימות לסגנון משחק התקפי אך עם שילוב של סיבובים שונים ורצון למקם את הכדורים. השליטה בגומיות האלה קלה יותר. לא צריך הרבה אימונים בשביל לשחק איתן, זאת אומרת שהן מתאימות לכל אחד. 

גומיות חלקות ALLEROUND

גומיות אלה עשויות מספוג מאד רך, בולם זעזועים. אלה הן גומיות איטיות אבל עם המון שליטה. הן מתאימות לסגנון משחק משולב. חיתוכים, בלוקים, התקפות ספינים ומכות הגנה (יש להן עדיין חיכוך טוב). מתאים לשחקנים שמתאמנים מעט ומאפשר שליטה גבוהה מאד בכדור. 

גומיות חלקות להגנה

גומי רך, לא כל כך גמיש זאת אומרת לא כל כך מהיר אבל עם חיכוך מאד גבוהה מושלם לסיבובים חתוכים. הספוג רך וכמה שפחות עבה. שליטה מצויינת אבל מאד איטי מוגבל למשחק הגנה.שחקני הגנה משחקים איתן בשילוב גומייה מיוחדת אחרת. שחקנים שמשלבים הגנה והתקפה יכולים לשחק איתן במיוחד בבקנד. 

גומיות למתחילים

הגומיות בקטגוריה זאת מתאימות לשחקנים צעירים ומתחילים בטניס שולחן או שעדיין בשלב למידת הטכניקה. 

אנטי ספין

אלה גומיות כמעט חלקות אשר אינן גמישות ואשר המשטח שלהן ללא חיכוך לגמרי. מה שמאפשר לשחקן לא להרגיש כלל את הסיבובים של היריב. סיבוב היריב נהפך – כדור עם סיבוב אחורי נהיה כדור עם מעט סיבוב קדמי וכדור של ספין חוזר ליריב חתוך. אבל הגומיות האלה מאד איטיות (אפילו אלה שהיצרנים קוראים להן מהירות) ולא נותנות סיבוב משל עצמו. להשתמש רק בשילוב עם גומייה חלקה רגילה ולסגנונות משחק איטיים. 

קוצים קצרים

קוצי הגומייה מופיעים מבחוץ. הגומיות האלה מבוססות על מהירות. הגומי בדרך כלל מאד גמיש והספוג קשיח. החיכוך שלהן נמוך מה שנותן לשחקן לא להרגיש את הסיבוב של היריב. מושלם לסגנון משחק בבלוקים ומכות חזקות אבל לא נותן הרבה סיבוב בספינים. עדיין קיימים קוצים קצרים בלי ספוג אך משתמשים בהם בעיקר שחקני הגנה. 

קוצים בינוניים

למה ייצרו את הגומיות האלה? הם נותנות את האפשרות לשחק בסגנון משחק משולב (הגנה והתקפה). הקוצים האלה יותר התקפיים מאשר הקוצים הארוכים אבל פחות מהקוצים הקצרים. 

קוצים ארוכים

הקוצים מופיעים מבחוץ. מעט מאד חיכוך אבל המון גמישות הן "מזניקות" את הכדור! הסיבוב תלוי בעוצמת הזניקה ובסיבוב שהיה בכדור לפני הפגיע במחבט. הן קיימות בסוגים התקפיים והגנתיים. הקוצים הארוכים ביותר והדקים ביותר הם הכי מזיקים ליריב. קוצים פחות ארוכים ויותר עבים מאפשרים שליטה קלה יותר. כמה שהקוצים מזיקים יותר ליריב ככה הן קשות יותר לשליטה על ידי המשתמש. הגומיות האלה נותנות סיבוב מאד מפתיע ליריב אך הן קשות לשליטה. מתאים במיוחד לשחקני הגנה ושחקנים שמשלבים הגנה והתקפה.

חיפוש מוצר

אלנספורט חנות טניס שולחן | עוזיאל 120 רמת-גן | טלפון: 03-5716022 נייד: 052-3648025